LOADING

Type to search

Sports

Skateboard, longboard czy fishboard – którą deskę wybrać?

Share

Przed tym wyborem stał prawdopodobnie każdy, kto rozpoczynał swoją przygodę z jazdą na deskorolce – na który rodzaj deski się zdecydować? Rodzajów desek jest wiele, ale najbardziej popularne z nich to skateboard, longboard i fishboard, czyli popularna fiszka. Deskorolki różnią się rozmiarem i, w rezultacie, również zastosowaniem. Decydując się na którąś z nich, musimy zorientować się do czego służą i pomyśleć, która będzie pasować najlepiej do naszych wymagań.

Skateboard – deska klasyczna 

Ta najbardziej popularna wśród  skaterów deska, służy do wykonywania tricków w skateparkach i w terenie miejskim – po ławkach, murkach, krawężnikach, barierkach i wszystkim innym, co można wykorzystać do skoków. Jej długość to około 70 – 80 cm. Ma prostokątny kształt o lekko zaokrąglonych końcach. Na rynku dostępne są skateboardy z przeróżnymi wzorami i grafikami, jak na przykład deskorolki Flip  czy deskorolki Habitat, których oryginalny wygląd jest świetnym dopełnieniem skaterskiego stylu. Wybierając twarde kółka, przystosowujemy deskę do jazdy po mieście, a miękkie – do wykonywania tricków. Chociaż może ona służyć nam jako ciekawa alternatywa dla środków transportu miejskiego, jej właściwe, oryginalne zastosowanie to właśnie ćwiczenie tricków. 

Nie ma ograniczeń w jakim stopniu zaawansowania powinna być osoba kupująca deskę skateboardową. Jeśli nie jesteśmy pewni czy jej podołamy, na początek wybierzmy fishboard. Dla tych, którzy jednak zdecydują się zaczynać od skateboardu, poleca się wybór deski kompletnej. Zaawansowani skaterzy często składają je sami, wybierając odpowiednie dla siebie blaty, trucki, koła i łożyska do deskorolki tak, aby deskorolka służyła im jak najlepiej. Ceny skateboardów dobrej jakości rozpoczynają się od 300 zł.

Longboard – deska na dłuższe odległości

Longboard to najdłuższa (90–120 cm), drewniana deska, wyposażona w duże koła. Jej głównym zastosowaniem jest pokonywanie długich dystansów. Toczy się szybko, gładko, pozwala na wygodą pozycję i dobrze sprawdza się na zakrętach. Duże koła pozwalają również na jazdę po nierównym terenie. Dzięki swoim właściwościom, longboard wykorzystywany jest również do zjazdów z wysokości.

Z powodu swojego rozmiaru, nie jest tak wygodna i poręczna jak pozostałe deski, szczególnie fiszka. Jej design zwykle jest równie ciekawy, co w przypadku klasycznych deskorolek. Longboard sprawdzi się dla osób, które nie chcą wykonywać skomplikowanych tricków tylko, jak określają jazdę na tej desce skaterzy, „surfować po betonie” – pokonywać dłuższe odległości, niekoniecznie w mieście. Jeśli chcemy kupić longboard dobrej jakości, musimy przeznaczyć na niego co najmniej 400 zł. 

Fishboard – deska mała i zwrotna 

Tego typu deski zyskują na popularności, szczególnie wśród kobiet, początkujących skaterów i młodzieży. Są lekkie (2 kg) i nieduże – mają około 60 cm długości. Dzięki miękkim kołom, fiszka gładko toczy się po nawierzchni. Polecana jest ona osobom, które rozpoczynają przygodę z jazdą na deskorolce. Jeśli planujemy naukę wymagających tricków, taka deska nie będzie się do tego nadawała. Fishboard to najlepsza opcja dla osób, które chcą poruszać się po mieście w ciekawy, aktywny sposób. Ceny fiszek zaczynają się już od 70 zł, ale na taką lepszej jakości, musimy wydać 150 zł. 

Podsumowanie 

Wybór deski zależy od tego w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać. Klasyczna deska przeznaczona jest dla osób, które chcą rozwijać umiejętności wykonywania tricków. Longboardy przydadzą się na dłuższych odległościach, w tym poza miastem. Fiszka to świetna opcja dla każdego, kto zaczyna jeździć na desce lub chce poruszać się w ten sposób po mieście.