LOADING

Type to search

Ogród Porady

Jak utrzymać lub przywrócić blask kostce brukowej

Share

Nowa kostka brukowa ma w sobie blask, który może szybko przeminąć, jeśli zrezygnujmy z użycia specjalistycznych środków impregnujących. Dzięki nim kostka betonowa przez dłuższy czas wygląda jak nowa, łatwiej ją utrzymać w czystości, staje się bardziej odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Wyzwania stawiane kostce brukowej

Kostka brukowa jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w trakcie aranżacji terenu w ogrodzie i wokół domu. Pełni dwie funkcje – praktyczną i dekoracyjną. W związku z tym wymaga użycia środków przedłużających jej żywotność, bez względu na pogodę i intensywność użytkowania. Nie powinno to dziwić, podobnie jak elewacja domu, ściany wewnętrzne, również kostka brukowa, kreśląca ścieżki wokół nieruchomości, wymaga działań zapewniających jej trwałość.

Należy zapamiętać, że beton nie jest materiałem całkowicie bezobsługowym, może szybko stracić urok, jeśli przestaniemy o niego dbać. Pojawiające się na niezadbanej kostce plamy od smarów, olejów, tłuszczów, osady, odbarwienia, wykwity grzybów, solne, wapienne rzucają się w oczy, nie można przejść obok nich obojętnie. Można tego uniknąć stawiając na regularne działania pielęgnacyjne, które najlepiej przeprowadzić wiosną, po zimowej fali mrozów i zejściu grubej pokrywy śniegu.

Impregnacja bruku

Na rynku znajduje się wiele środków impregnujących adresowanych do osób, które chciałyby dłużej cieszyć się piękną i zadbaną kostką brukową. W skład tego typu preparatów wchodzą substancje chemiczne wzmacniające i zabezpieczające kostkę przed zniszczeniem. Zapobiegają one odpryskom, które są wynikiem częstego rozmarzania i zamarzania nawierzchni betonowej bardzo często zdarzającego się w naszym klimacie.

Preparat impregnujący istotnie podnosi estetykę nawierzchni, wydobywa kolor kostki brukowej. Zastosowanie go utrudnia wzrost mchów i chwastów, i jednocześnie ułatwia czyszczenie kostki z plam oleju. Tego typu zabrudzenia schodzą w mgnieniu oka, pod warunkiem, że kostka pokryta była wcześniej środkiem impregnującym. Odpowiednio zabezpieczona kostka odporna jest na ścieranie i zapobiega ubytkom piasku ze szczelin między kostką.

Samodzielne impregnowanie kostki

Aby w sposób prawidłowy, i tym samym efektywny, zastosować preparat impregnujący przed jego użyciem należy dokładnie przeczytać informacje od producenta. Wiedza na ulotce dołączonej do preparatu pozwoli uniknąć błędów, które mogą sprawić, ze cała praca pójdzie na marne. Przed przejściem do konkretnych działań należy zabrać się za przygotowanie podłoża. Nawierzchnia z betonu przed impregnacją powinna być czysta, bez żadnych widocznych plam, sucha, pozbawiona wszelkiego rodzaju wykwitów i wolna od powłok antyadhezyjnych.

Przed użyciem środka przedłużającego żywotność kostki brukowej należy obejrzeć prognozę pogody. Wynika to z tego, że odpowiednie warunki atmosferyczne stanowią jeden z warunków udanej impregnacji. Z reguły producenci zalecają użycie preparatu, gdy temperatura podłoża i otoczenia pozwala na jego wyschnięcie, często jest to zakres od +5°C do +25°C. W żadnym wypadku nie można impregnować w trakcie silnych wiatrów, deszczu, mżawki. Należy pamiętać, że impregnat pełnię swoich właściwości osiąga dopiero po pewnym czasie, dlatego opady deszczu krótko po zaimpregnowaniu kostki niweczą wszystkie wysiłki. Ponadto, aby środek przedłużający żywotność betonu miał szansę zadziałać, nie można ingerować w jego skład. Łączenie go z innymi tego typu wyrobami, nawet o podobnym działaniu, jest niedopuszczalne. Producent w takiej sytuacji nie będzie odpowiedzialny za brak pozytywnych efektów impregnacji.

Aplikacja środka impregnującego

Przed użyciem preparatu impregnującego należy dokładnie go wymieszać, dopiero wtedy można przejść do aplikacji. Warunkiem skuteczności jest również równomierne rozprowadzenie preparatu. Nakładamy jedynie jego cienką warstwę , w żadnym wypadku nie można doprowadzić do powstawania kałuż. Dwie warstwy impregnatu kładziemy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z chłonnym podłożem. Drugą warstwę nakładamy, po wchłonięciu pierwszej warstwy, ale gdy powierzchnia jest nadal wilgotna. Do aplikacji tego typu środków używa się wałków, pędzli czy opryskiwaczy niskociśnieniowych. Po starciu impregnatu należy odnowić powłokę ochronną.

Źródło: Kosbud