LOADING

Type to search

Porady

Do czego może zostać wykorzystany gaz LPG?

Share

Chociaż większość osób kojarzy go przede wszystkim z tzw. autogazem, gaz LPG może być wykorzystywany także do innych celów niż zasilanie samochodów. Jest to bowiem uniwersalne paliwo, które ma wiele zalet. Przekonaj się, czego dotyczą.

Gaz LPG – do czego można go użyć

 Gaz płynny LPG jako paliwo zasilające samochody sprawdza się bardzo dobrze. Nic więc dziwnego, że znalazł zastosowanie również w innych dziedzinach. Do czego gaz LPG może posłużyć?

  • Ogrzewanie budynków. Gazem LPG można ogrzewać nie tylko mieszkania i domy, ale też restauracje, hotele, magazyny, hale, fabryki, budynki inwentarskie i pomieszczenia gospodarcze niezależnie od ich wielkości.
  •  Zasilanie kuchni gazowych. Gaz LPG służy do zasilania zarówno domowych kuchni gazowych, jak i profesjonalnych sprzętów znajdujących się w obiektach gastronomicznych czy też w hotelach. Wykorzystuje się go również jako paliwo do kuchenek turystycznych.
  •  Produkcja ciepła technologicznego. Mowa tutaj o cieple, które jest dostarczane do tak zwanych odbiorników technologicznych. Całość odbywa się w ramach prowadzonych procesów produkcyjnych.
  •  Przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Gazowe podgrzewacze nadal cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza w wersji przepływowej. Co ważne, w ten sposób omawiane paliwo stosowane jest również w budynkach przemysłowych, na przykład do czyszczenia obsługiwanych maszyn oraz powierzchni rozmaitych zakładów.
  •  Produkcja pary technologicznej. Może ona posłużyć zarówno do ogrzewania, jak i sterylizacji oraz przeprowadzania procesu pasteryzacji. Gaz LPG w tym przypadku okazuje się niezwykle opłacalnym paliwem.

Dodatkowo gaz płynny jest stosowany jako napęd do generatorów prądu, do zasilania wózków widłowych, jak również do prac hobbystycznych i artystycznych. Wykorzystują go m.in. majsterkowicze, miłośnicy DIY oraz dekarze. Używa się go także przy produkcji szkła, ceramiki i porcelany. Ponadto gaz LPG jest gazem nośnym do kosmetyków i środków w aerozolu. Stosuje się go jeszcze w rolnictwie, np. do ekologicznego wypalania chwastów.

Dlaczego warto korzystać z gazu LPG? Najważniejsze zalety

 Popularność gazu płynnego LPG nie bierze się z niczego. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim oszczędność, jaką zapewnia. Doskonale wiedzą o tym kierowcy, jednak także w przemyśle i w ramach ogrzewania budynków pozwala on obniżyć wydatki – te związane zarówno z montażem instalacji, jak i kosztami eksploatacyjnymi. Nie są to jednak wszystkie korzyści, na jakie możesz liczyć po wyborze gazu LPG. Wspomnieć trzeba jeszcze o takich kwestiach jak:

  • wysoka wartość opałowa, która ma spore znaczenie w procesie grzewczym,
  •  długa żywotność urządzeń napędzanych gazem płynnym – nie ulegają one tak szybkiemu zużyciu, jak w przypadku wielu innych paliw,
  •  łatwy dostęp do gazu LPG, niezależnie od tego, w jaki dokładnie sposób ma być o wykorzystywany,
  •  mniejszy wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza w porównaniu z paliwami kopalnymi – mowa tu zarówno o braku generowaniu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, jak i o tym, że gaz LPG w niewielkim stopniu przykłada się do pogłębiania efektu cieplarnianego.
  •  gaz płynny stanowi świetną alternatywę dla gazu ziemnego i energii elektrycznej,
  •  ogromna uniwersalność gazu LPG, czego potwierdzeniem są zaprezentowane informacje dotyczące sposobów jego użycia,
  •  wysoki poziom bezpieczeństwa, gwarantowany przez nowoczesne instalacje oraz urządzenia, które są przygotowywane zgodnie z surowymi standardami

Gaz LPG może służyć do różnych celów. Nie tylko sprawdza się jako autogaz i paliwo do kuchenek gazowych, ale również można go wykorzystać do ogrzewania budynków, przygotowywania ciepłej wody użytkowej czy też produkcji pary technologicznej. Nic więc dziwnego, że znalazł zastosowanie w wielu branżach i cieszy się ogromną popularnością wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci gazu ziemnego jest ograniczony. Zwłaszcza gdy możesz liczyć na współpracę ze sprawdzonymi, cenionymi dostawcami gazu.