LOADING

Type to search

Zdrowie

Jak dodać aktywność fizyczną do naszego życia?

Share

Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo dobra dla naszego samopoczucia. Nie musimy od razu wyczynowo uprawiać sportu. Wystarczy włączyć codziennie kilkanaście minut ruchu, by poczuć się lepiej.

Ruszaj się przy okazji

W trakcie przerwy w pracy postaraj się zrobić kilka przysiadów albo wykroków. Jeśli to niemożliwe, to zamień tradycyjne środki transportu na rower albo chodź na piechotę do pracy. Przejdź kilka przystanków zanim wejdziesz do autobusu albo zrezygnuj z przesiadki i przejdź resztę drogi. Taki ruch przed pracą sprawi, że lepiej nam się będzie myślało. Nasz mózg dotleni się, a my poczujemy się o wiele bardziej wypoczęci i pełni energii. Rano postarajmy się wstać kilka minut wcześniej i zróbmy rozciąganie oraz przysiady albo pompki. Poprawimy ukrwienie, a przy okazji sprawimy, że nasze ciało łatwiej się obudzi. Jeśli masz do zrobienia niewielkie zakupy to zrezygnuj z samochodu. Spacer z dodatkowym obciążeniem podziała jak mały trening siłowy i na pewno wzmocni mięśnie.

Popraw kondycję

Aby poprawić kondycję nie trzeba wiele. Wystarczy, że zamienimy windę na schody albo samochód na autobus. Takie niewielkie zmiany pozwolą na wykonanie prostego treningu aerobowego przy niewielkiej ilości czasu. Szybki marsz do autobusu, czy wchodzenie po schodach i schodzenie z nich to najlepszy sposób na poprawę pojemności płuc. Dzięki temu nasza kondycja będzie w lepszej formie, a dodatkowo zwiększymy wytrzymałość mięśni. Możemy również zwiększyć wydajność takiego krótkiego treningu jak spacer do autobusu przez założenie obciążników na kostki. Pozwoli to na połączenie treningu siłowego z aerobowym. Można też zacząć chodzić z kijami nordic walking, dzięki czemu poprawi się również wytrzymałość rąk. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to podczas chodzenia starajmy się energicznie machać rękoma, co będzie porównywalne z chodzeniem z kijami nordic walking. Po pracy postarajmy się, by nasz odpoczynek był wyjątkowo aktywny. Ćwiczmy w domu posiłkując się propozycjami ćwiczeń jakie znajdziemy w Internecie, oczywiście po konsultacji z lekarzem.