LOADING

Type to search

Porady

Jak efektywnie uczyć się jezyka obcego?

Share

To, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia lub wymagało dużego nakładu pieniędzy, dzisiaj przychodzi z większą łatwością, a wręcz jest na wyciągniecie ręki, wystarczy tylko chcieć. No, właśnie. Mocy nabiera powiedzenie, krążące w sieci:” żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce”. Motywacja to osobny temat, który odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu i bez której ciężko cokolwiek zacząć, a przede wszystkim kontynuować. Załóżmy jednak optymistycznie, że motywacja jest. Jak w takim razie uczyć się języka obcego, żeby się go szybko nauczyć?

Otaczaj się językiem.

Zrób wszystko żeby mieć jak najlepszy kontakt z językiem , którego chcesz się uczyć. Otaczaj się nim w każdej możliwe sytuacji. W tym celu zmień opcję języka w telefonie, by przestawić się powoli na myślenie w języku, którym chcesz się posługiwać. Oglądaj ulubione seriale bez polskiego lektora, tylko wybierz język oryginalny lub chociaż napisy w pożądanym języku. Te codzienne, proste elementy pozwolą włączyć język w Twoje życie, zanurzyć się w nim, dzięki czemu nawet nieświadomie, będziesz uczyć się nim posługiwać . Strategia jest prosta, ale może przynieść zaskakujące efekty.

Mów, kiedy to możliwe.

Najprostszym sposobem jest zapisanie się na konwersacje z native speakeram, ale to przede wszystkim koszt, a po drugie trudno byłoby organizacyjnie i finansowo, żeby kilka razy w tygodniu spotykać się na lekcjach i szlifować język.  Adepci konwersacji w obcym języku często narzekają na barierę mówienia. Niby świetnie rozumieją, wyłapują cały kontekst rozmowy, ale kiedy następuje moment odpowiedzi, brakuje słów lub język się plącze. najlepszym sposobem na pokonanie bariery językowej jest mówienie. Dlatego rób to, kiedy tylko możesz. Poszukaj w swojej okolicy klubów dyskusyjnych, spotkań organizowanych przez obcokrajowców lub poszukaj w internecie platform z osobami szukającymi chętnych ludzi do konwersacji. Tylko praktyka zapewni najlepsze efekty. I internet, gdzie jest mnóstwo możliwości nauki języka: tutoriale, filmiki, listeningi, audycje itp.