LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Porady

Plafony – czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Share

Odpowiednio dobrane oświetlenie to podstawa aranżacji wnętrz. Ma ono bowiem wpływ nie tylko na komfort wykonywania codziennych czynności po zapadnięciu zmroku, ale także na klimat panujący w mieszkaniu. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań zdaje się spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Wśród różnych form oświetlenia znajdziemy m.in. plafony, które – choć niepozorne i niezbyt popularne – dają wiele możliwości.

Plafon – charakterystyka 

Plafony charakteryzują się przede wszystkim spłaszczoną formą, a najczęściej występują w formie płaskiego walca. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie plafonu jako głównego oświetlenia sufitowego, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się on jako oświetlenie punktowe czy zewnętrzne. Dotychczas plafony kojarzyły się głównie z surową przestrzenią biurową, ale ich potencjał funkcjonalny warto przenieść do przestrzeni mieszkalnej. Większość dostępnych na rynku plafonów posiada bowiem wbudowane diody LED, co pozwala na manipulowanie barwą i natężeniem światła. Takie rozwiązanie jest przy tym ekonomiczne w użytkowaniu (energooszczędność).

Plafony najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, gdzie szczególnie istotne jest, by zachować umiar w doborze dodatków. Prostota tego typu oświetlenia to jedna z jego podstawowych zalet – plafony są zazwyczaj wyposażone w źródło światła ukryte pod matową pleksi lub szkłem, dzięki czemu jego strumień nie jest drażniący i oślepiający, jak to bywa w przypadku tradycyjnych żyrandoli. Oczywiście plafony to nie tylko proste, klasyczne formy, ale też bardziej ekstrawaganckie projekty, takie jak kryształowe bryły czy moduły imitujące rozgwieżdżone niebo.

Zastosowanie plafonu

Plafony idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim suficie i niewielkim metrażu, ponieważ przylegając do ściany, nie przytłaczają dodatkowo wnętrza, idealnie wtapiając się w otoczenie. Można je mocować do sufitu (oświetlenie główne) lub na ścianie (oświetlenie dodatkowe np. zamiast kinkietów). Plafony sprawdzą się szczególnie jako oświetlenie łazienkowe, ale w tym wypadku należy wybrać model odporny na wilgoć. Sytuacja wygląda bardzo podobnie, gdy decydujemy się na plafon zewnętrzny do oświetlenia tarasu czy ganku. W tym przypadku musimy ograniczyć swój wybór do rozwiązań dedykowanych do użytku zewnętrznego, co ma wpływ nie tylko na wydłużenie czasu  użytkowania plafonu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Plafon zewnętrzny to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oczywiście zdecydowanie najłatwiej będzie nam dobrać plafon do pomieszczeń mieszkalnych, chociaż w tym wypadku warto mieć na uwadze rodzaj aktywności, przy którym będziemy wykorzystywać światło oraz charakter danej przestrzeni. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej barwy i natężenia światła. Jeśli natomiast zdecydujemy się na plafony z wbudowanymi diodami LED możliwe będzie manipulowanie światłem przy pomocy pilota lub specjalnego panelu.

Plafony stale zyskują na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ stanowią bardzo uniwersalną, ponadczasową i trwałą formę oświetlenia. Odpowiednio dobrany plafon pomoże nam stworzyć niepowtarzalny klimat danego wnętrza, a co za tym idzie, korzystnie wpłynie na to, jak będziemy się czuć we własnej przestrzeni.