Podesty ruchome – charakterystyka, zastosowanie, praca
Share
Podesty ruchome to maszyny budowlane wykorzystywane przede wszystkim do przenoszenia osób na stanowiska robocze. Zazwyczaj tego typu sprzęt składa się z platformy roboczej, wysięgnika i podwozia. Potocznie podesty ruchome nazywa się koszami lub podnośnikami koszowymi. Mogą być samobieżne lub stacjonarne. Obecnie tego rodzaju dźwignice są nie tylko bardzo praktyczne, dostępne w różnych wymiarach, ale i niezwykle bezpieczne dla użytkownika. Co jeszcze warto wiedzieć o tych maszynach budowlanych?
Praca na wysokościach bez wątpienia wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Urząd Dozoru technicznego (UDT) rzadko kiedy zezwala, aby tego typu prace można było wykonywać np. na wózku widłowym wyposażonym w odpowiedni osprzęt. Lepiej zaopatrzyć się w profesjonalny podest ruchomy, przeznaczony do podnoszenia ludzi na stanowisko robocze na wysokości. Dziś podesty mogą być naprawdę różnorodne, ponadto niektóre modele umożliwiają wysięg boczny, co jest bardzo przydatne, np. w magazynach. Czym jeszcze cechuje się podest ruchomy?
Podesty ruchome – charakterystyka
Podesty ruchome to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się na placach budowy czy w halach magazynowych. Nie wymaga specjalnego przygotowania terenu i może pełnić wiele funkcji. Podesty ruchome mogą występować w różnych odmianach konstrukcyjnych. Pozwala to na skuteczne dobranie sprzętu do danej pracy. Jakie rodzaje podestów można wyróżnić?
a) Podesty ruchome wiszące – to podesty składające się z opuszczanej na linach platformy roboczej. Zawiesza się ją na specjalnych dźwigarach zlokalizowanych na dachu budynku. Mogą być montowane na stałe lub tymczasowo, np. do wykonywania prac konserwacyjnych.
b) Podesty ruchome masztowe – podesty te składają się z platformy podnoszonej na maszcie o konstrukcji kratownicowej przymocowanym do podwozia. Nazywa się je podestami samowznoszącymi. Mogą być jednomasztowe lub dwumasztowe. Najczęstszy napęd w tego rodzaju maszynach to napęd z mechanizmem zębatkowym.
c) Podesty ruchome przejezdne – tego typu podesty posiadają nie tylko platformę roboczą i konstrukcję nośną, ale także podwozie, które może być samojezdne lub przeznaczone do holowania. Podesty z własnym napędem mogą być kołowe i gąsienicowe (które nie są dopuszczone do ruchu drogowego) lub samochodowe, dopuszczone do ruchu także po zwykłych drogach.
Zastosowanie podestów ruchomych
Podesty ruchome pozwalają na realizację bardzo zróżnicowanych działań. Podesty ruchome wiszące, montowane na ścianach budynków, doskonale nadają się do prac konserwacyjnych zewnętrznych, np. dotyczących elewacji budynku, okien. Inne podesty to skuteczny sprzęt do prac murarsko-tynkarskich, do montażu rynien, pokryć dachowych, napraw oświetlenia ulicznego, linii energetycznych, linii telefonicznych, przycinania drzew, a także kontroli różnego typu aparatury i systemów, np. wentylacji, kominów. Podesty ruchome niejednokrotnie wykorzystuje się także do montażu wielkoformatowych bannerów reklamowych.
Podesty ruchome – praca
Praca z podestami ruchomymi wymaga odpowiednich uprawnień. W tym celu niezbędne jest skorzystanie ze szkolenia dla operatorów podestów ruchomych, który zakończony jest egzaminem przed komisją UDT. Zazwyczaj jeden kurs umożliwia naukę obsługi zarówno podestów ruchomych samojezdnych, jak i przewoźnych oraz wolnobieżnych. Szkolenie obejmuje zarówno naukę teorii, jak i zajęcia praktyczne. Aby móc przejść szkolenie, trzeba być pełnoletnim i przedłożyć kopię badań lekarskich, które jednoznacznie informują, że dana osoba może wykonywać prace na wysokości powyżej 3 metrów.
Inspirowane: akademia-efect.pl – kurs koparko ładowarki Śląsk