Rzeczoznawca budowlany radzi jak zgodnie z prawem dobudować wiatrołap
Share
Chociaż zgodnie z prawem budowlanym wiatrołap nie jest elementem obowiązkowym budynku mieszkalnego, to jako dodatkowy element architektury naszego domu przynosi wiele korzyści. Niestety wielu inwestorów rezygnuje z budowy wiatrołapu, sugerując się tym, że w ich domach strefa wejściowa została już zagospodarowana. Co jednak, kiedy podczas użytkowania domu zdecydujemy, że wiatrołap byłby jednak przydatny?
Czym jest wiatrołap?
Wiatrołap jest pomieszczeniem zlokalizowanym między drzwiami wejściowymi do domu a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jego zadaniem jest zatrzymywanie wiatru wpadającego do domu podczas otwierania drzwi, ale w warunkach domowych stosuje się go przede wszystkim jako pomieszczenie do przechowywania oraz takie, w którym możemy zostawić kurtki oraz buty. Wiatrołap to także doskonała ochrona przed zimnem i wilgocią dostającą się do wnętrza domu z dworu oraz bariera dla kurzu i zanieczyszczeń nanoszonych z zewnątrz.
Dobudowa wiatrołapu – regulacje prawne
Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2020 roku w kwestii warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki mieszkalne, wiatrołap nie jest elementem obowiązkowym wyposażenia budowlanego domu. Zgodnie z Ustawą prawo budowlane wejście z zewnątrz do budynku, w którym przebywają ludzie, powinno być chronione przed wzmożonym dopływem chłodnego powietrza przedsionkiem, kurtyną powietrzną lub innymi rozwiązaniami technicznymi.
Wielu inwestorów z różnych względów, rezygnując z wiatrołapu na etapie budowania budynku mieszkalnego, decyduje się na niego dopiero po kilku latach użytkowania domu. Chcąc rozpocząć prace budowlane, warto się jednak wcześniej skonsultować z rzeczoznawcą budowlanym, który określi parametry wiatrołapu i podpowie, co zrobić, aby dobudowywany obiekt powstał zgodnie z prawem. Musimy pamiętać, że rozpoczynając każdą robotę budowlaną, w wyniku której następuje zmiana powierzchni użytkowej lub technicznej istniejącego już budynku, musimy uzyskać zgodę na budowę. W przypadku wiatrołapu wniosek o pozwolenie na budowę musimy złożyć w wydziale architektury starostwa powiatowego. Do wniosku powinniśmy dołączyć projekt wiatrołapu przygotowany przez architekta oraz niezbędne pomiary uwzględniające parametry całego domu.
Dobudowa wiatrołapu – informacje techniczne
Decydując się na dobudowę wiatrołapu, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu jego parametrów technicznych do istniejącego już budynku. Wygodny wiatrołap nie powinien być zbyt mały – najczęściej ma on około 7m2 powierzchni, a jego architektura powinna stylem współgrać z wyglądem całego domu. Fundament dobudowywanego wiatrołapu musi być solidny i, aby uniknąć zniszczenia podczas wzajemnej pracy zastałego budynku i nowego wiatrołapu, oddzielony od starych murów 2-centymetrową dylatacją wypełnioną uelastycznionym materiałem.