LOADING

Type to search

Porady

Spółka – zalety i wady

Share

Coraz więcej osób rozpoczynając własną działalność decyduje się na spółkę jako formę jej prowadzenia.Jak każda inna, ma ona zarówno wady jak też zalety, które często decydują o wyborze tej a nie innej możliwości.

Spółka – osobowość prawna i niezależność

Jedną z niewątpliwych zalet spółki jest fakt, iż niemalże wszystkie posiadają osobowość prawną. W praktyce oznacza to, iż spółka odpowiada za ewentualne straty wyłącznie majątkiem firmy, wspólnicy nie muszą martwić się o majątek osobisty. Ewentualne zakupy nieruchomości czy ruchomości dokonywane są na spółkę. Daje to sporą niezależności w realizacji wielu przedsięwzięć, gdyż sytuacja prawna i często finansowa spółki może być dzięki temu znacznie bardziej przejrzysta. Spółka zazwyczaj może być reprezentowana przez każdego wspólnika, ułatwia także rozliczanie zysków pomiędzy wspólnikami. W sytuacji gdy na rozpoczęcie działalności wspólnie decydują się dwie osoby lub więcej  jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

Księgowość, dokumentacja i wpisy w KRS

Pewnymi minusami w przypadku prowadzenia firmy jako spółki jest dokumentacja oraz konieczność dokonywania wielu zmian w KRS. Aby spółka mogła funkcjonować, konieczny jest jej wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Poza tym, iż taki wpis jest konieczny do prowadzenia spółki, na wspólnikach ciąży także obowiązek dokonywania  w nim zmian takich jak zmiany adresu, wspólników czy też osoby reprezentującej daną spółkę. Brak terminowego zgłoszenia takich informacji zagrożony jest wysokimi karami pieniężnymi. Poza tym do pewnych wad spółek należy zaliczyć także to, iż w wielu sytuacjach jakiekolwiek decyzje muszą być podejmowane w formie uchwały wszystkich wspólników. Z jednej strony sprawia to, iż działania muszą być zgodne, z drugiej jednak często wstrzymuje decyzje o inwestycjach, gdyż należy poczekać na zgromadzenie i podjęcie odpowiednich decyzji przez wszystkich wspólników. Poza tym w przypadku spółek księgowość musi być prowadzona w odpowiedni sposób. Konieczne jest więc zatrudnienie właściwie wykwalifikowanej osoby lub też zlecenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego.