LOADING

Type to search

Zdrowie

Jakie problemy może wywołać źle wykonane wybielanie zębów?

Share

Rozjaśnianie zębów to zabieg, który interesuje coraz większą ilość osób. Trudno się temu dziwić, bo praktycznie każdy człowiek marzy o idealnym uśmiechu. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu zabieg powinien być przeprowadzony przez profesjonalistę. Nieprawidłowo przeprowadzone wybielanie nie tylko nie przyniesie pozytywnych efektów. Może być również niebezpieczne dla zdrowia. Co powinno się wiedzieć o zabiegu? Jakie są przeciwwskazania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Skąd biorą się przebarwienia na zębach?

Widoczne na zębach plamy są efektem występowania kamienia nazębnego, a także próchnicy. Na zmianę naturalnego koloru wpływają również wypełnienia, ubytku szkliwa czy drobne uszkodzenia zębów. Ciemnienie jest również charakterystyczną cechą martwych zębów. Co więcej, przebarwienia koron zębowych mogą wystąpić również na skutek przyjmowania antybiotyków w dzieciństwie.

Wybielanie zębów – jak powinno wyglądać?

Zmiana koloru zębów jest normalnym procesem, związanym nie tylko z dietą czy nawykami, ale również z wiekiem. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na wybielanie zębów. Należą do nich:

  • Wybielanie w gabinecie – to najskuteczniejsza metoda gwarantująca białe zęby. Podczas zabiegu dentysta przeprowadza higienizację, czyli skaling i piaskowanie. Następnie przechodzi do wybielenia zębów preparatami, które są nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne. Istnieje kilka metod wybielania, a do najpopularniejszych należy naświetlanie oraz wybielanie laserowe.
  • Pasty wybielające – tego typu produkty ułatwiają łagodnie usunąć zanieczyszczenia z zębów. Część preparatów wybielających posiada również właściwości polerujące lub chemiczne. Profesjonalne pasty wybielające nie dają jednak tak spektakularnych efektów, jak zabieg wybielania w gabinecie dentystycznym. Warto jednak z nich korzystać, aby podtrzymać rezultaty zabiegowe.
  • Żele i paski wybielające – preparat tego rodzaju nakłada się na powierzchnię zębów za pomocą niewielkiego pędzla. Pierwsze rezultaty kuracji żelem lub paskami wybielającymi można zauważyć dopiero po 4 miesiącach. Stosowanie tego typu produktów może być wskazaniem stomatologa.

Jakie są konsekwencje źle wykonanego wybielania zębów?

Rozjaśnianie zębów nie jest zabiegiem dla każdego. Głównym przeciwwskazaniem do skorzystania z tego typu usługi jest wiek poniżej 16. roku życia, a także okres ciąży i laktacji. Zabieg nie powinien być przeprowadzany w przypadku uczulenia na produkt wybielający, a także z nadwrażliwością zębów. Chociażby z tego powodu wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Przed zabiegiem specjalista przeprowadza wywiad, mający na celu wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Decydując się na samodzielne wybielanie można więc nieświadomie zrobić sobie krzywdę. Mowa tu o takich efektach jak:

  • nadwrażliwość zębów,
  • podrażnienie dziąseł i błony śluzowej,
  • reakcja alergiczna,
  • bóle głowy,
  • bóle stawów szczęki,
  • uszkodzenie szkliwa.

Piękny i zdrowy uśmiech można uzyskać dzięki profesjonalnemu rozjaśnianiu zębów. Stomatolog nie tylko skutecznie usunie kamień nazębny, ale również zadba o skuteczne rozjaśnienie zębów. Stosowanie dodatkowych produktów pozwoli utrzymać efekt śnieżnobiałych zębów przez znacznie dłuższy czas.