Kiedy i jak stosować nawozy wapniowe, by uzyskać najlepsze efekty?
Share
Zakwaszone podłoże przyczynia się do zaburzenia wzrostu i rozwoju zdecydowanej większości roślin powszechnie uprawianych w Polsce. Nawozy wapniowe pozwalają zmienić pH gleby, dostosowując je do potrzeb roślin uprawianych zarówno w ogrodach, jak i na działkach. Jednak aby nie zaburzyć prawidłowego rozwoju roślin, warto wiedzieć, kiedy i jak należy go przeprowadzać dla uzyskania najlepszych rezultatów. Poniżej dokładnie wyjaśnimy, jak należy stosować nawozy wapniowe i kiedy warto po nie sięgnąć.
Czy wapniowanie gleby jest potrzebne?
Przed przystąpieniem do wapnowania należy wiedzieć, czy zabieg ten rzeczywiście jest konieczny. Zarówno zbyt kwaśne, jak i zbytnio zasadowe podłoże może uniemożliwić roślinom odpowiedni rozwój. Aby sprawdzić, czy gleba na działce jest zakwaszona, warto wykorzystać kwasomierz. Możesz zakupić go, dzięki czemu będziesz w stanie regularnie oceniać pH gleby, lub pobrać próbki i przekazać do analizy laboratoryjnej. Pamiętaj przy tym, by próbki pobrać z kilku różnych miejsc ogrodu, co da najlepsze rezultaty.
Przeprowadzone pomiary należy analizować zgodnie z poniższym schematem:
- pH poniżej 4,5 – gleba bardzo kwaśna,
- pH 4,6-5,5 – gleba kwaśna,
- pH 5,6-6,5 – gleba lekko kwaśna.
Mając do czynienia z kwaśnym pH gleby, warto rozważyć jej wapniowanie, w celu uzyskania optymalnego odczynu. W tym celu możesz wykorzystać różnorodne nawozy wapniowe. Pamiętaj przy tym, że niektóre rośliny, jak borówka amerykańska czy azalia ogrodowa czują się lepiej w środowisku kwaśnym. Wtedy zrezygnuj z wapniowania gleby.
Kiedy wapniować glebę?
Wiedząc już, w jakich przypadkach należy sięgnąć po nawozy wapniowe, warto również wiedzieć, kiedy najlepiej przystąpić do zabiegu. Aby nie zaburzyć rozwoju roślin, zaleca się przeprowadzanie wapniowania jesienią, gdy wszystkie plony zostały już zebrane, a rośliny szykują się do spoczynku. W ten sposób możliwe będzie doprowadzenie gleby do odpowiedniego poziomu pH bez narażania roślinności na stres wywołany zmianą.
Jeśli jednak przegapiłeś odpowiedni moment na wapniowanie gleby, możesz przystąpić do nawożenia wczesną wiosną. Jednak w takiej sytuacji należy pamiętać o tym, by czas pomiędzy wapniowaniem i wysiewem był możliwie jak najdłuższy.
Jak wapniować glebę?
Dla uzyskania najlepszych rezultatów nawozy wapniowe powinny być rozprowadzane równomiernie, a następnie mieszane z górnymi warstwami gleby. Należy przy tym pamiętać, że do zabiegu wapnowania możemy przystąpić wyłącznie przy suchej pogodzie. Nie należy wapnować mokrej gleby.
Decydując się na stosowanie nawozów wapniowych, musisz pamiętać, że nie mogą być one łączone z nawozami siarczanowymi, fosforowymi i potasowymi, a także z mocznikiem. Nawozy wapniowe prowadzą do dużych strat azotu i obniżają poziom przyswajalności fosforu, przez co zabiegi te okazałyby się całkowicie nieskuteczne.
Nie przystępuj do wapniowania gleby również wówczas, gdy ta została świeżo nawieziona obornikiem. Stosując się zasady, by zachować odstępy 2 do 3 tygodniowych między stosowaniem poszczególnych typów nawozów, uzyskasz najlepsze rezultaty.