LOADING

Type to search

Finanse

Kto w 2022 roku może skorzystać ze zwolnienia VAT?

Share

Istnieją grupy przedsiębiorców, którzy mimo powszechnego obowiązku, nie mają obowiązku rozliczania podatku VAT. Część z nich może skorzystać ze zwolnienia, co pozwala zaoszczędzić czas, dotychczas przeznaczany na naliczanie podatku i późniejsze odprowadzanie go do Urzędu Skarbowego oraz przygotowywanie okresowych deklaracji.

Jak sprawdzić, czy istnieje możliwość zwolnienia z VAT? Odwiedź biuro doradztwa podatkowego lub zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Zwolnienie podmiotowe

W 2022 roku utrzymano limity dotyczące podmiotowego zwolnienia od podatku VAT. Tym samym, zgodnie z zapisami Ustawy o podatku od towarów i usług, do objęcia zwolnieniem z VAT uprawnieni są wszyscy ci przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła łącznie kwoty 200 000 zł, a przy tym nie należy do grupy działalności wykluczonych z możliwości uzyskania zwolnienia. Należy przy tym podkreślić, że do sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zwolnienie podmiotowe w VAT skutecznie wspiera drobnych przedsiębiorców, szczególnie tych, prowadzących działalność lokalną. Wówczas zyskują oni pewność, że w przypadku transakcji z nieuczciwym kontrahentem, nie będą zobowiązani do zapłaty podatku z własnej kieszeni.

Zwolnienie przedmiotowe

Ustawa o VAT reguluje również szereg typów działalności, które mogą skorzystać ze zwolnienia, z uwagi na typ prowadzonej działalności. Do najpopularniejszych działalności zwolnionych z VAT należą:

  • usługi edukacyjne,
  • usługi medyczne,
  • usługi finansowe.

Jednak ustawa reguluje szereg działalności, które przy spełnieniu określonych kryteriów mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT. Aby uprościć sobie prowadzenie działalności gospodarczej, warto dowiedzieć się, czy prowadzony tym uprawnia do zwolnienia z VAT.

Co ważne, ustawa reguluje również szereg typów działalności, które nie mogą stosować zwolnienia z VAT nawet w sytuacji, gdy łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200 000 zł. Do takich działalności należą m.in.:

  • usługi prawnicze,
  • usługi ściągania długów,
  • sprzedaż pojazdów samochodowych,
  • sprzedaż preparatów kosmetycznych i toaletowych.

Jak uzyskać zwolnienie z VAT?

Przedsiębiorca, który chce zweryfikować, czy przysługuje mu prawo do zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT, może samodzielnie przystąpić do analizy ustawy lub odwiedzić biuro doradztwa podatkowego, którego specjaliści doskonale znają przepisy dotyczące podatków.

Doradca podatkowy dokładnie zweryfikuje, czy dana działalność spełnia przesłanki uprawniające do zwolnienia z VAT. Taka szczegółowa analiza pozwoli uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji, które mogłyby wystąpić w wyniku nienależnego stosowania zwolnienia z VAT.

Zawiłość przepisów prawa sprawia, że łatwo może dojść do ich błędnej interpretacji. Ta zaś nie zwalnia nas z konieczności przestrzegania prawa, zgodnie z jego literą. Właśnie dlatego podejmując decyzje kluczowe dla prowadzonej działalności, należy skorzystać ze wsparcia specjalistów w danej dziedzinie. Korzystając z wiedzy i doświadczenia specjalistów można uzyskać naprawdę dobre rezultaty podejmowanych działań.