LOADING

Type to search

Technologia i motoryzacja

Kiedy warto przeprowadzić regenerację wideł w wózku widłowym?

Share

Bez wózków widłowych bardzo trudno byłoby sobie obecnie wyobrazić prowadzenie efektywnego transportu magazynowego. Jak każde jednak urządzenia także i one od czasu do czasu wymagają przeprowadzania napraw. Szczególnie narażone na uszkodzenia są tutaj widły. Na szczęście zawsze można przeprowadzić regenerację wideł, o której więcej piszemy poniżej.

Widły kluczowym elementem wózka widłowego

Dźwigając obciążenia czasami sięgające nawet kilku ton, widły wózków widłowych bardzo szybko się zużywają. Dodatkowo często prace z wykorzystaniem takiego sprzętu prowadzone są na otwartej przestrzeni, gdzie stale działają różne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcze, śnieg i inne. Ich zgubny wpływ na widły łatwo można przewidzieć, gdyż skutkują po prostu pojawianiem się korozji oraz mikropęknięć. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzą z czasem do uszkodzenia całej konstrukcji wideł. Oczywiście także i w teoretycznie normalnych warunkach widły wózków widłowych nie mają łatwo, gdyż specyfika wykonywanych działań z ciężkimi ładunkami sprawia, że ulegają one po prostu naturalnemu zużyciu.

Regenerowanie wideł w wózku widłowym

Pisząc o regeneracji wideł w wózku widłowym, od razu należy zaznaczyć, że jest to z punktu widzenia ekonomicznego o wiele lepsza opcja, niż zakup nowego elementu. Zakupienie bowiem zupełnie nowej części może wiązać się ze znacznym wydatkiem, na który też nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Same koszty przeprowadzenia regeneracji są natomiast o wiele niższe. Warto jednak od razu zaznaczyć, że taka czynność jest niemożliwa w przypadku znacznego zużycia elementu. To właśnie z tego względu regenerowanie wideł cieszy się tak dużym powodzeniem. A co możemy w ramach tej usługi otrzymać? Otóż jak się okazuje, regeneracja wideł obejmuje szereg elementów, wśród których wymienić należy: prostowanie wideł, wykonanie diagnostyki w zakresie mocowań siłowników, naprawę lub wymianę prowadnic czy też wymianę uszkodzonych zaczepów. Oczywiście czynności tych jest dużo więcej, a klasyfikacji elementu do naprawy, lub też całkowitej wymiany dokonuje każdorazowo serwis wózków widłowych, za pośrednictwem pracującego w nim fachowca. Pamiętajmy jednak, że jeśli dana część będzie nosić ślady znaczącego zużycia, to wówczas niemożliwa będzie jej naprawa. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko wymienić ją na nową.

Ważna także konserwacja

Pamiętajmy, że oprócz samej regeneracji warto także poddawać widły regularnym czynnościom konserwacyjnym. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia utrzymania ich należytego stanu oraz efektywności, ale również ze względów bezpieczeństwa. Ich stan bezpośrednio wpływa przecież na zabezpieczenie zdrowia i życia osób je obsługujących, co jest absolutną koniecznością w czasie pracy z nawet kilkutonowymi ładunkami. Same widły są natomiast jedną z najważniejszych części całego wózka, dlatego utrzymywanie ich w należytym stanie technicznym powinno być dla każdego zdecydowanym priorytetem.