LOADING

Type to search

Dom i wnętrze

Nabłyszczanie podłóg krok po kroku

Share

Odpowiednie czyszczenie oraz pielęgnacja podłogi ma kluczowe znaczenie w przypadku utrzymania jej odporności na uszkodzenia oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wpływa także na utrzymanie jej w dobrym stanie oraz zapewnia jej dłuższą żywotność. Czyszczenie i konserwacja jej powierzchni powinna być dobrana z uwagi na jej rodzaj, natomiast w celu zapewnienia eleganckiego wyglądu w końcowym etapie pielęgnacji sięga się po produkty nabłyszczające.

Jak nabłyszczać panele?

W celu utrzymania jak najdłuższej żywotności paneli warto zdecydować się na ich kompleksową impregnację. Dzięki regularnemu nabłyszczaniu, panele podłogowe będą wyglądały nie tylko perfekcyjnie, ale także zachowają swoje walory jak najdłużej.  Istnieje wiele sposobów na nabłyszczanie oraz impregnowanie paneli wykonanych z laminatu. W tym celu można skorzystać zarówno ze znanych i sprawdzonych domowych sposobów jak i ze specjalnych produktów przeznaczonych do tej czynności.

Jednym ze znanych i sprawdzonych domowych sposobów na nabłyszczanie paneli jest zastosowanie samodzielnie wykonanego roztworu wody z octem. Produkty te miesza się w proporcjach 2 łyżek octu z 5 litrami zimnej wody. Przed rozpoczęciem czynności ważne jest dokładne umycie oraz odtłuszczenie podłogi, a następnie po jej wyschnięciu można rozpylić roztwór na panele. Dokładne wypolerowanie tak nawilżonej podłogi sprawi, że będzie ona nie tylko lśniła ale też nie powstaną na niej żadne zacieki.

Z uwagi na to, że panele podłogowe odznaczają się dość nierównomierną oraz porowatą strukturą, domowe sposoby oraz środki nie zawsze są skuteczne w przypadku ich nabłyszczania. W takim przypadku warto zainwestować w profesjonalny nabłyszczasz do paneli podłogowych. Tego typu produkty w swoim składzie zawierają najczęściej polimery, które poprzez wnikanie w otwory paneli tworzą jednolitą powierzchnię. Takie środki czyszczące do podłóg dodatkowo chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi m.in. powstawaniem rys.

Pastowanie paneli podłogowych – co warto wiedzieć?

Pastowanie paneli podłogowych doskonale zabezpiecza ich powierzchnię oraz nadaje niesamowity połysk. Powłoki zabezpieczające do podłóg, przeznaczone do pastowania chronią także przed zabrudzeniami, przedłużają głębię koloru paneli oraz ich trwałość. Do najczęściej stosowanych środków dedykowanych do pastowania paneli podłogowych oraz podłóg drewnianych zaliczyć należy:

– różnego rodzaju pasty. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do czynności pastowania należy dokładnie usunąć poprzednio nałożone warstwy,

– płyny do mycia paneli oraz drewna, zawierające m.in. olejek arganowy, który skutecznie chroni powierzchnię podłogi przed zbyt dużą ilością wody i jej nasiąkaniem,

– żele woskowe, które sprawdzają się idealnie w przypadku nabłyszczania paneli laminowanych.

Nabłyszczanie i konserwacja podłóg drewnianych

Osoby posiadające w swoich domach lub mieszkaniach podłogi drewniane muszą pamiętać o ich regularnym oraz odpowiednim oczyszczaniu oraz pielęgnacji. W tym przypadku konieczne jest regularne oczyszczanie podłogi ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak drobinki piasku, błoto czy sierść zwierząt. Podłogi drewniane warto odkurzać wykorzystując do tego szczotki z miękkim włosiem.

Kolejnym etapem pielęgnacji podłogi drewnianej jest jej odpowiednie mycie. Polegać ono powinno na delikatnym przetarciu jej powierzchni wilgotną szmatką lub mopem. W tym celu nie wolno korzystać ze zbyt dużej ilości wody, która może doprowadzić do pęcznienia drewna oraz jego zawilgocenia. Wybierając środki czyszczące do podłóg drewnianych, należy kierować się zasadą wyboru produktów dedykowanych do danego wykończenia podłogi (środki do parkietów lakierowanych, olejowanych itd.)

Po dokładnym umyciu podłogi drewnianej konieczne jest jej zabezpieczenie dedykowanym do niej wyrobem. Powłoki zabezpieczające do podłóg drewnianych ochronią jej powierzchnię przed zarysowaniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Odpowiednie czyszczenie oraz konserwacja podłogi zarówno drewnianej jak i tej wykonanej z paneli pozwoli na utrzymanie jej w nienagannym stanie przez długi czas. Wydłuży jej żywotność, ochroni przed uszkodzeniami oraz przedłuży głębię jej koloru.