LOADING

Type to search

Porady

Najczęstsze problemy z MacBookiem Pro – jakie awarie zgłaszają użytkownicy?

Share

Laptopy marki Apple są znane nie tylko z doskonałych parametrów technicznych. Ich zaletą jest również łatwość obsługi, a także niezawodność technologiczna. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie może ulec awarii. Jakie są najczęściej występujące usterki w MacBookach? Które z nich można naprawić samodzielnie, a z którymi warto udać się do punktu serwisowego? Niniejszy artykuł poświęcono popularnym uszkodzeniom laptopów Apple.

MacBook się przegrzewa – co może być przyczyną?

Niejeden użytkownik MacBooka spotkał się z problemem nadmiernego nagrzewania się swojego laptopa. Tego typu zjawisko może występować zarówno w starszych, jak i nowszych modelach osobistych komputerów Apple. Dla przykładu, MacBook Air 2020 ma problem z odprowadzaniem ciepła, co może skutkować nadmiernym obciążeniem systemu podczas pracy. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do awarii układu chłodzenia, a co za tym idzie – szeregu poważniejszych uszkodzeń w urządzeniu. Jak więc zapobiec takiej sytuacji?

Regularne czyszczenie układu chłodzenia jest skutecznym sposobem na obniżenie ryzyka uszkodzenia tego podzespołu. Warto pamiętać, że do usuwania kurzu należy wykorzystać sprężone powietrze. Sama operacja powinna przebiegać przy wyłączonym urządzeniu, bez dostępu do prądu. Czyszczeniem laptopa może też zająć się profesjonalny serwis. Warto pamiętać o czyszczeniu laptopa, ponieważ ta procedura jest zdecydowanie tańsza, niż późniejsza naprawa MacBooka.

Zalanie MacBooka – czy zawsze jest groźne?

Należy mieć świadomość, że nawet niewielka ilość płynu może spowodować poważne uszkodzenie MacBooka. Bez względu na to czy na urządzenie rozlało się trochę wody, kawy czy herbaty, w takim przypadku należy jak najszybciej sprawdzić rzeczywisty stan podzespołów.

Brak reakcji może spowodować nieodwracalne uszkodzenie elementów wewnątrz laptopa. W takim przypadku zaleca się skorzystać z pomocy specjalistów. Samodzielne próby usunięcia wilgoci mogą doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń. Jeśli zaleje się laptop nie należy więc wykonywać następujących czynności:

  • wkładanie ryżu do środka,
  • samodzielne rozmontowywanie sprzętu,
  • suszenie podzespołów suszarką czy ręcznikami.

Szybkie oddanie zalanego laptopa do serwisu zwiększa prawdopodobieństwo skutecznej i niskiej w kosztach naprawy MacBooka. Nie warto więc zwlekać i podejmować samodzielnych prób usuwania wody z urządzenia.

Układ wideo w MacBooku Pro nie działa – co można zrobić?

Użytkownicy starszych i nowszych modeli MacBooka Pro mogą spotkać się z problemem nieprawidłowo funkcjonującej karty graficznej. Układ wideo może zawodzić na skutek różnych problemów. Do najpopularniejszych należą:

  • przegrzanie urządzenia,
  • uszkodzenie mechaniczne,
  • zbyt duża ilość zanieczyszczeń w układzie chłodzenia,
  • zużycie baterii.

Problemy z układem wideo można rozpoznać po charakterystycznych zmarszczkach lub paskach na ekranie. Czasem występuje też brak równowagi kolorów albo ekran w odcieniu czerni lub błękitu. W przypadku tego typu awarii należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Naprawa MacBooka w serwisie będzie nie tylko szybka, ale przede wszystkim skuteczna.