LOADING

Type to search

Porady

Szklane drzwi i ściany w Twoim domu? Zalety i wady takich rozwiązań architektonicznych

Share

Coraz więcej osób zastanawia się nad aranżacjami z udziałem szklanych drzwi i ścian. Zaletą takich rozwiązań jest zdecydowanie fakt, że szklana ściana lub drzwi nadają wnętrzom unikalny charakter, przy tym optycznie je powiększają i pozwalają na szereg innych eksperymentów wnętrzarskich, od ekspozycji eleganckich mebli i dzieł sztuki, po domowe oranżerie z atrakcyjnymi roślinami. Ważnym atutem dużych powierzchni szklanych w domu jest również dobre doświetlenie wnętrz. Jak wykazują badania mikrobiologiczne: dużo naturalnego światła w domu to także gwarancja zapobiegania gromadzeniu się wilgoci i grzybów naściennych lub wewnątrzściennych, co w przypadku pomieszczeń takich jak łazienka lub kuchnia jest niezwykle ważną sprawą. W ostatnim czasie do łask wracają również domowe oranżerie z dwoma, a nawet trzema szklanymi ścianami i drzwiami. Szklane drzwi i ściany mają jednak także swoje wady użytkowe. Przede wszystkim nie zapewniają one dobrej izolacji termicznej i akustycznej. Drugim minusem szkła w architekturze domowej jest jego wysoka cena, oszacowywana zawsze indywidualnie w zależności od rodzaju szkła i wielkości powierzchni. W przypadku szklanych drzwi minusem jest także ich trudna pielęgnacja oraz wysoka podatność na zabrudzenia i zakurzenia. Dlatego wybór ściany lub drzwi szklanych musi być przemyślany i konsultowany architektonicznie, choć jego efekt bywa naprawdę wspaniały i rekompensuje wszelkie minusy.

Szklane ściany – urok salonów z widokiem na ogród i krajobrazy okolicy

Szklane ściany dostarczają niezapominanych wrażeń w domach z widokiem na ogrody i krajobrazy. Warto więc pokusić się o taką inwestycję, jeśli dom ma atrakcyjne otoczenie. Bliskość natury widziana przez transparentną ścianę to naturalny środek relaksacji i antidotum na codzienny stres. Właściciele takich wnętrz jednogłośnie wymieniają plusy posiadania przeszklonych ścian, od przyrody w polu widzenia, do prestiżu salonów reprezentacyjnych z przeszkloną ścianą i wyjściem do ogrodu. Warto jednak pamiętać o tym, że szkło w przeszklonej ścianie musi być starannie dobrane, aby cieszyło swym pięknem.

Szklane drzwi – gdzie je montować?

Architekci wnętrz doradzają, aby szklane drzwi montować pomiędzy kuchnią i salonem. Taka aranżacja sprzyja eleganckiemu podziałowi pomieszczeń, nie zamyka przestrzeni całkowicie – jedynie izoluje strefy w mieszkaniu. Pozwala również na wiele rozwiązań wnętrzarskich, od klasycznych po nowoczesne. Bardzo modnym rozwiązaniem aranżacyjnym są ostatnio również szklane drzwi montowane pomiędzy łazienką a sypialnią. Wymaga to jednak posiadania wnętrz zaplanowanych jako kameralne i intymne lub przeznaczone dla gości domów o charakterze rezydencjonalnym. Atrakcyjność takiego rozwiązania to również możliwość montowania pięknych, artystycznych drzwi witrażowych.

Inspirowane: republikaszkla.pl – drzwi przesuwne szklane