LOADING

Type to search

Porady

Szkolenia podnoszące bezpieczeństwo jazdy czy rozwiązania telematyczne?

Share

Efektywność działań firmy transportowej w dużej mierze uzależniona jest od wydajności pracy kierowców i osób odpowiedzialnych za logistykę. Właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nie tylko nastawienia na utrzymanie i rozwój floty pojazdów, ale również weryfikowania pracy kierowców. Ze względu na niedobór pracowników na rynku coraz więcej firm decyduje się na sfinansowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych, a dla młodych kierowców – specjalnych kursów doszkalających pozwalających na spędzenia dodatkowych godzin za kółkiem pod okiem instruktora. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie rozwiązań telematycznych, które analizują styl jazdy i wydajność pracy kierowców. W ten sposób przyczyniają się nie tylko do poprawy nawyków kierowców, ale pozwalają również zaoszczędzić znaczące środki, obniżając koszty eksploatacyjne.

Szkolenia dla kierowców

Jeżeli zespół naszych pracowników w przeważającej części tworzą ludzie młodzi, warto rozważyć kursy doszkalające technikę sterowania samochodem. Co naturalne, osoby, które od niedawna są posiadaczami prawa jazdy, nie zdążyły nabyć wszystkich umiejętności, które pozwoliłyby bezpiecznie poruszać się w –  nierzadko trudnych – warunkach drogowych. Natomiast doświadczonym kierowcom, kurs taki pozwoli wyeliminować błędy oraz złe nawyki, które mogą spowodować sytuacje zagrożenia. Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, dlatego niezależnie od stażu warto zapewnić podwładnym szkolenie podnoszące kwalifikacje. Nie tylko rozwinie ono już posiadane umiejętności, ale pozwoli poprawić technikę jazdy. Dodatkowe godziny praktyki pozwolą poczuć się pewniej za kółkiem ciężarówki, będą stanowić doskonałą okazję do przećwiczenia manewrów czy poprawy stylu jazdy.

Rozwiązania telematyczne

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, których działanie w znacznym stopniu może ułatwić zarządzanie firmą. Telematyka jako połączenie struktur technologicznych o charakterze telekomunikacyjnym, informatycznym i informacyjnym, znalazła zastosowanie w różnych sektorach gospodarczych. Jest również świetnym narzędziem do zarządzania flotą, co wpływa na znaczne usprawnienia codziennego funkcjonowania firm transportowych. Poprzez monitorowanie pojazdów, zapewnia wgląd w najistotniejsze dane, zarówno kierownikowi floty, jak i pracownikom, dostarczając tym samym kierowcom bezpośrednie informacje zwrotne przed rozpoczęciem podróży, w czasie jej trwania oraz już po jej zakończeniu.

Stałe monitorowanie pojazdu wpływa korzystnie na wydajność pracy, ponieważ pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i koszty eksploatacyjne oraz obniżyć składki ubezpieczeniowe. Ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja OptiDrive 360, który umożliwia analizę stylu jazdy kierowcy. Każdy pracownik może otrzymać raport na temat średniego zużycia paliwa, wykonywanych manewrów czy średniej prędkości jazdy. OptiDrive 360 wysyła też na bieżąco wskazówki do kierowców, które pozwalają na bardziej ekologiczne prowadzenie pojazdu.

Wybór między jednorazowym szkoleniem a stałym korzystaniem z rozwiązań telematycznych uzależniony jest oczywiście od potrzeb przedsiębiorstwa. Korzystanie z aplikacji typu OptiDrive 360 pozwoli kierowcom w sposób bezstresowy poprawiać własne zachowania za kółkiem i przyczyni się do zmniejszenia kosztów zużywanego paliwa.