LOADING

Type to search

Zdrowie

Zdrowie intymne w czasie ciąży

Share

Higiena jest istotnym elementem pozwalającym zadbać o zdrowie miejsc intymnych nie tylko w ciąży. Kiedy kobieta spodziewa się dziecka warto jednak dodatkowo zadbać o komfort i bezpieczeństwo narządów rodnych. Jakie problemy w okolicach intymnych mogą wystąpić w czasie ciąży? W jaki sposób sobie z nimi poradzić? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na tego typu pytania.

Dlaczego higiena miejsc intymnych w ciąży jest ważna?

Podczas ciąży należy zwracać szczególną uwagę na higienę pochwy i sromu. W ten sposób można uniknąć infekcji, które mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Okolice intymne powinny mieć odczyn kwasowy, ponieważ wtedy jest zachowana prawidłowa równowaga mikroflory bakteryjnej. Często jednak prawidłowe nawilżenie pochwy jest zaburzane, na skutek burzy hormonalnej. Zjawisko to jest popularne szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Suchość pochwy a ciąża – jak sobie z nią poradzić?

Zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie estrogenów może prowadzić do wystąpienia zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia okolic intymnych. Suchość pochwy w ciąży może doprowadzić do wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Oprócz tego, dolegliwość często uniemożliwia komfortowe oddawanie moczu, a nawet współżycie. W jaki sposób pozbyć się tego problemu?

W tym przypadku warto umówić się na wizytę do ginekologa. Specjalista przepisze przyszłej matce krem, globulki lub maść na suchość pochwy, która pozwoli szybko wyeliminować przykre dolegliwości. Preparaty tego typu zawierają silne związki nawilżające, które jednocześnie są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jakie są zdrowe nawyki higieniczne w ciąży?

Suchość pochwy a ciąża to jeden z najczęstszych tematów poruszanych w gabinecie ginekologa. Problem ten występuje nie tylko z powodu skoków hormonalnych. Powodem pojawienia się suchości pochwy mogą być również niezdrowe nawyki higieniczne. Mowa tutaj o noszeniu bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów, perfumowanych wkładek higienicznych czy nieprawidłowym myciu pochwy. O czym warto pamiętać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia suchości pochwy w ciąży?

  • Bawełniana bielizna – zamiast modeli poliestrowych, warto postawić na noszenie bawełnianych i przewiewnych majtek. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale zapewnia również prawidłową cyrkulację powietrza.
  • Luźne spodnie – w czasie ciąży warto zrezygnować z noszenia obcisłych spodni, z tego samego powodu co wyżej.
  • Preparaty nawilżające – stosując odpowiednie płyny do mycia i maści na suchość pochwy można liczyć na odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. W tym przypadku warto postawić na preparaty o pH 5.5 z zawartością kwasu mlekowego.
  • Prawidłowe mycie – okolice intymne powinno myć się dwa razy dziennie. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ może to zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy.

Zachowując odpowiednią higienę miejsc intymnych można zapomnieć o przykrych dolegliwościach. Dzięki wyżej wymienionym wskazówkom można w łatwy sposób uniknąć wystąpienia suchości pochwy, a w konsekwencji również infekcji bakteryjnych i grzybiczy